Faaliyet Alanlarımız

FAALİYET ALANLARIMIZ

Endüstriyel Yapılar

MK4 genel olarak tanklar, su depoları, silolar, kabuklar ve diğer küresel yapıların inşaasında engin bir tecrübeye sahiptir. Ankraj yelpazemiz bu tip özel uygulamalar için çok uygundur. 4-06 inç blok ankraj bağdaştırıcı (coupler), tekli halat birleştirici (mono strand connector) gibi özel ankrajlarımız özellikle, dairesel yapılar için geliştirilmiştir.

MK4 sistemi LNG tanklarındaki, çimento ve diğer silolardaki kullanımı için en zorlu uluslar arası standartlara uyum sağlamak amacıyla bağımsız laboratuvarlarda da test edilmiştir.

MK4’ün olağanüstü sonuçlar aldığı bir başka alan da mevcut tankların dıştan çevresel ard germe yapılarak tamir edilmesidir.

Silolar

MK4 genel olarak tanklar, su depoları, silolar, kabuklar ve diğer küresel yapıların inşaasında engin bir tecrübeye sahiptir. Ankraj yelpazemiz bu tip özel uygulamalar için çok uygundur. 4-06 inç blok ankraj bağdaştırıcı (coupler), tekli halat birleştirici (mono strand connector) gibi özel ankrajlarımız özellikle, dairesel yapılar için geliştirilmiştir.

Entegre Tesisler

Tanklar

MK4 sistemi LNG tanklarındaki, çimento ve diğer silolardaki kullanımı için en zorlu uluslar arası standartlara uyum sağlamak amacıyla bağımsız laboratuvarlarda da test edilmiştir.

MK4’ün olağanüstü sonuçlar aldığı bir başka alan da mevcut tankların dıştan çevresel ard germe yapılarak tamir edilmesidir.

Rüzgar Türbinleri

Ardgermeli Çubuk Sistemleri

Ardgermeli Köprüler

Mekano4 köprü inşa endüstrisinde kullanılan ardgerme sisteminin uygulamasını kendisine asıl iş edinmiş kalifiye bir mühendislik şirketidir.

MK4 sistemleri Dengeli konsol, Birleşik kaldırma ve sürme, Parçalı ve tam prekast ve yerinde döküm kiriş ve kemerler gibi yöntemlerle inşa edilen köprü, viyadük ve standart sahada döküm üst geçitlerde başarıyla kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir.

MK4 sistemi ardgerme sistemlerinde en son sanatsal yenilikleri somut hale dönüştürmektir. Sistemin bileşenleri zorlu testlerin ürünleridir ve ETAG-013’ü de içeren uluslar arası performans standartlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Geniş ankraj ve donanım yelpazesini yetenekli mühendislik hizmetleri ve teknolojisiyle birleştiren MK4 sistemi çok çeşitli ardgerme uygulamalarını optimum tasarım, kalite ve ekonomiyi baz alarak gerçekleştirme kapasitesine sahiptir.

MK4 Sisteminin temel özellikleri;

  • Müşterinin ihtiyacı doğrultusunda şekillenen ürün ve hizmetler,

  • Projenin bütün aşamalarında teknik destek,

  • Farklı ölçülerde -özellikle 0,5 ve 0,6 inç- halatların kullanıldığı sistemlere uyarlanmış tendon, ankraj, bağdaştırıcı(coupler) ve diğer özel donanım ve ekipmanlar gibi geniş ürün yelpazesi,

  • Güvenilir, kullanımı kolay ve ardgerme uygulamasının farklı safhalarında bütün halatları aynı anda gerdirebilen krikolar,

  • Müşterinin ihtiyacını karşılamak üzere projelere özel uyarlanmış ankraj ve diğer elemanlar…

Dengeli Konsol Yöntemi İle Yapılan Köprüler

Dengeli Konsol Metodu (Balanced Cantilever Method) köprü inşasında kullaılan en sıradışı metodtur. Bu metodta ayakların betonu döküldükten sonra, üst 3-5 metrelik parçalarının dökümü sahada yapılır. Bu durum özel tasarlanmış hareketli taşıyıcı çelik kalıpların bir ya da daha çok ayaktan destek almasıyla sağlanır. Ard germe kirişleri konsolun moment diyagramına göre kurulur.

Bu metod özellikle orta ve uzun açıklıklı yapılarda iskele kurulması zahmetli, pahalı ya da imkansız olduğu durumlarda çok avantajlıdır.

MK4 paketleri yeniden tasarımını, kurulum metodunu, taşıyıcıların tedarik ve kurulumunu, ardgermeyi ve mesnetleri içerir.

Eğik Askılı Köprüler

Köprülerin inşaasındaki yapısal çözümlerin tasarım ve uygulamasında uzman olan Mekano4 müşterilerine her türlü Eğik Askılı Kablo Sistemli (Cable Stayed) yapılarda geniş bir mühendislik çözüm yelpazesi sunmaktadır.

Saha mühendislerimizin montaj inşaa ve yeni sistemlerin gelişimindeki tecrübeleri projeye katılan değerle doruğa ulaşır.

Tasarımcıların tercihleri ile yük, korozyon koruması, kurulum, askı genişlikleri, fiyat gibi girdilere göre aşağıda görülen farklı çeşitlerdeki MK4 sistemleri kullanılabilir.

Mekano4 orta ve geniş açıklılı köprülerde, 4 kata kadar korozyon koruma tabakası olan 7 halatla birleştirilen dayanıklılığı yüksek ve malzeme yorgunluğuna dirençli kendi kablo sistemi DMK’yi önermektedir.

MK4 sistemleri 0.6" çapında 127 adede kadar halata sahip olabilen, yüksek kapasitede tasarlanmış ankrajları eğik askılı sistemlerin kabulü için gereken bütün şartları sağlamaktadır.

MK4’ün Kilitli Bobin (Locked Coil) Halat sistemleri orta açıklıktaki kemer köprüler, orta büyüklükteki asma köprüler ve asma çatılar için yüksek mühendislik çözümlerini beraberinde getirmektedir.

İtme - Sürme Yöntemi İle Yapılan Köprüler

Birleşik Kaldırma ve Sürme Metodu (Incremental Launching Method) 15-30 m civarında uzunluğa sahip köprü platformlarının mesnet arkasında kurulumu ve artan uzunluklardaki köprü platformlarının özel teflon paslanmaz çelik araçlar üzerinden kademeli olarak kaydırılarak son yerlerine itilmesi veya çekilmesi işidir.

Sürme işlemi için özel sürtünme sistemine sahip hidrolik kaldır-çek kriko (lift-push jack) sistemi kullanılır. Alternatif olarak halat ya da büklüm sistemi kullanan hidrolik çekme krikolarıyla da sürme işlemi gerçekleştirilebilir.

İlk mesafeyi geçen parçanın ucuna, sıradaki ayağa varmadan önce konsol uzunluğunu azaltacak şekilde çelik bir burun yapılabilir.

Mekano4 bu alanda uluslararası birçok projeyi başarıyla tamamlamış alanında lider bir firmadır.

Prekest Segmentli Köprüler

Yapısal Çubuk Sistemleri

Mekano4’ün Yapısal Çubuk Sistemi MKT 460 tasarımcıya ve müteahhite şıklığın ve sağlamlığın tatmin edici bir kombinasyonunu sunuyor.

MKT460 genelde kemerli köprüler, asma köprüler, yaya köprüleri, hava alanları ile asma çatılar gibi diğer mimari uygulamalarda kullanılır.

MKT sistemi korozyona karşı özel koruyucular, galvaniz, paslanmaz çelik gibi farklı koruma alternatifleri sunmaktadır. Yapısal çubuk değişik tipte ankraj bitişleriyle sonlandırılır.

Elastomer ve Pot Mesnetler

Mekano4'ün yüksek bilgi birikimi ve değişik tipte projelerdeki engin tecrübesi köprü ve diğer yapılarda kullanılmak üzere geniş bir mesnet ve birleşim parçaları yelpazesi geliştirme olanağı vermiştir.

Mekano4’ün kalifiye mühendis ve teknisyen ekibi, sahada yıllardır çalışmakta ve her projede müşterilerin özel ihtiyaçları için en iyi çözümü geliştirebilmektedir.

Müşterin karşılaşacağı bütün özel problemleri çözmeyi ve onlara yardımcı olabilmeyi kendimize görev edindiğimiz için Elastomer ve diğer mesnet tiplerinin tasarımını optimize etmek üzere bir yazılım geliştirdik.

Basitlik, açıklık ve kullanım kolaylığının önemine inandığımız için, özel sorunlara karşılık çok yönlü çözümlerle birlikte basit ve standartlaşmış ürün serisini sunuyoruz.

Bu uygulama için geliştirilen özel yazılım ve sonlu eleman modelleme MK4’e, özel projeler için tekil tanımlar üzerinde çalışma olanağı vermiştir.

Ardgermeli Mühendislik Çözümleri

CONAK’ın faaliyetlerinin ana temasını ARDGERME UYGULAMALARI oluştururken uzun yıllar her türlü betonarme, çelik ve ardgerme statik projelerinde büyük işlere imza atmış başarılı ve uzman mühendislik kadrosu sayesinde müşterilerine ihtiyaçları ölçüsünde statik tasarımlarını da sunmaktadır.

Hem uygulama hem de statik tasarım kabiliyeti sayesinde ihtiyaçlarınıza cevap veren en uygun çözümler uygulamayla beraber sunulmaktadır. Yerli ve yabancı birçok tanınmış firma ve kurumun işverenlik yaptığı, taşıyıcı sistemi, ÇELİK, BETONARME ve ARDGERMELİ BETON olan çok sayıda yapının statik tasarım dahil ARDGERME UYGULAMA hizmeti tarafımızdan başarıyla tamamlanmıştır.

Ardgermeli Statik Tasarım ve Uygulama Projeleri

Özel Projeler

Tecrübeli teknik ekibin sağladığı tatmin edici kaynaklar MK4’ün özel projelerin tasarım ve inşaasında tasarımcı ve kontrolörle işbirliği içerisinde geniş bir mühendislik hizmetiyle yenilikçi gelişmelerin önünü açmaktadır.

MK4 projenin büyüklüğüne ve teknik karmaşıklığına karşılık özel çözümler üreten, yapı endüstrisinde gerekli uzmanlığa ve engin tecrübeye sahip mühendis ve teknisyenleri bünyesinde barındırmaktadır.

Amacımız müşterilerimizin ihtiyacını karşılayacak ve onları tatmin edecek en uygun fikir, ürün ve hizmetleri sağlamaktır. Bu düşünceyle, ana yükleniciye her şey dahil inşaa paketleri sunulmaktadır. MK4 organizasyonunun esnekliği bize her koşulda, her yerde ve müşterinin her türlü talebine sistemlerimizi tasarlayarak rekabetçi çözümler sunma olanağı sağlar.